10:55 ق.ظ 1398/07/14 تعداد بازدید: 1040

  نشست مشترك سرپرست اداره کل شیلات استان و هیئت ژاپنی یونیدو و بخش خصوصی با معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار

 

جلسه ای با حضور دکتر پناه معاون اقتصادی منطقه آزاد چابهار، دکتر حقدل مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری و صید صنعتی منطقه آزاد، دکتر سیستانی سرپرست اداره کل شیلات استان، مهندس محمدرضا دائمی سرپرست معاونت صيد اداره کل شیلات استان ، نمایندگان یونیدو در وین و تهران و برخی سرمایه گذاران ژاپنی در زمینه شیلات و آبزیان و همچنیین تعدادی دیگر از مسئولین شیلات استان و منطقه آزاد چابهار، روز دوشنبه مورخ 8 مهرماه 1398 در منطقه آزاد برگزار و در خصوص زمینه های مختلف همکاری و راههای مختلف توسعه تجارت و سرمایه گذاری بخصوص در زمینه صید لانگ لاین( رشته قلاب) در چابهار بحث و گفتگو کردند.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات سیستان و بلوچستان، سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان در اين جلسه با تشریح ظرفیت‌های حوزه شیلات اظهار داشت: چابهار یکی از قطب‌های تولید و عرضه تن ماهیان است.

محبعلی سیستانی افزود: برقراری ترانزیت هوایی کالا به رونق بازار محصولات صادراتی شیلاتی منجر می‌شود و می‌توان با فرآوری، تن ماهیان را به کشورهای مختلف دنیا صادر کرد.
سيستاني افزود: تون ماهيان در كشور تابحال تنها مصرف كنسروي داشته و ما با اجراي اين پروژه و توسعه صيد لانگ لاين بدنبال اصلاح فرهنگ مصرف و ايجاد ارزش افزوده اين ذخاير ارزشمند ماهيان در كشور هستيم
وی ضمن تقدير از همكاري و اقدامات مديران منطقه آزاد چابهار بخصوص اختصاص شهرك  شيلاتي ،از منطقه آزاد چابهار خواست تا در زمینه فعالیت هاي شیلاتي از سرمایه گذاران اين حوزه بيش از پيش حمايت نمايند.
سرپرست اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: کارگاه روش استفاده از ابزار و تاثیر مدیریت پس از صید در کیفیت تن ماهیان با همكاري يونيدو و توسط اين هيئت برگزار شده که نقش مهمی در توسعه صید لانگ لاين دارد.

 وي خاطرنشان كرد: نمایندگان یونیدو و هیات سرمایه‌گذاری بخش خصوصی ژاپن، مسئولان و کارشناسان سازمان شیلات ایران و صیادان با برگزاری نشست‌های کارشناسی و بازدید میدانی از بنادر صیادی چابهار و کنارک در طول پنج روز آموزش‌های تئوری و عملی لازم برای صید لانگ لاین، نحوه خونگیری ماهی و عمل‌آوری آن را  به صیادان کنارک و چابهار آموختند.

همچنين معاون اقتصادی وسرمایه گذاری منطقه آزادچابهار گفت: چابهار با توجه به موقعیت مناسب و کیفیت بالای آبزیان دریایی یکی از بهترین نقاط ایران برای سرمایه‌گذاری ژاپن در حوزه شیلات است.

غلامرضا پناه  در نشست مشترک هیات کارشناسی یونیدو و بخش خصوصی ژاپن در منطقه آزاد چابهار اظهار داشت: استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری منطقه آزاد چابهار با هدف تنوع بخشی در محصولات استحصالی از تن ماهیان کمک بزرگی در راستای صادرات آبزیان می‌کند.

وی با تشریح ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در منطقه آزادچابهار، افزود: ثبت شرکت و آغاز فعالیت سرمایه‌گذاری در زمان کوتاه انجام می‌شود و در اين خصوص نهايت همکاری‌های لازم را با فعالان اقتصادی خواهیم داشت.

عضو هیات مدیره منطقه آزاد چابهار گفت: بسیاری از کشورها در چابهار سرمایه‌گذاری کرده‌اند و از ورود شركتهاي ژاپني هم استقبال ميكنيم تا از فرصت‌های طلایی این منطقه سود ببرند.

وی ادامه داد: با ايجاد شهرك شيلاتي آمادگی لازم برای سرمایه‌گذاری ژاپن در منطقه آزاد چابهار فراهم است.

پناه تصریح کرد: بندرچابهار به دليل اتصال به دو كريدور مهم و بزرگ ترانزيتي دنيا، صادرات کالا را به کمترین زمان کاهش می‌دهد و می‌توان از اينجا انواع کالا از جمله ماهی فرآوری شده را در بازارهای جهانی عرضه کرد.

وی افزود: سرمايه گذاري در منطقه آزاد چابهار مزيتهاي فراواني دارد و سرمایه گذاران از معافیت ۲۰ ساله مالیاتی بهره‌مند می‌شوند و تمام زیرساخت‌ها برای فعالیت‌های آنها مهیاست.

نماينده یونیدو سازمان ملل و مسئول اين پروژه نيز ضمن ارائه توضيحاتي در خصوص پروژه نیز اظهار داشت : از سال ٢٠١٧ پروژه مذكور با همكاري سازمان شيلات با اهداف حفظ ذخاير تون ماهيان و ايجاد ارزش افزوده آن در چابهار آغاز شد و سال گذشته فاز ١ آن با بازديدهاي كارشناسي دو طرف از ظرفيتهاي شيلاتي و نشستهاي مشترك كارشناسي دو كشور اجرايي گرديد و در فاز ٢ نيز بازديدها و برنامه هاي آموزشي تئوري و عملي خوبي برگزار شد.
تومویوشی کومو با قدردانی از میزبانی منطقه آزاد چابهار و تشریح فرصت‌های سرمایه گذاری در این منطقه، افزود: خواهان توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران هستیم.

واكي گوچي سرمايه گذار ژاپني نيز در اين نشست با بيان اينكه اندازه، ميزان ذخاير و كيفيت گوشت ماهي تون چابهار شگفت آور است ابراز اميدواري نمود كه با همكاري شيلات و منطقه آزاد بتواند در آينده نزديك براي عمل آوري و خريد تون ماهيان اين استان در چابهار حضور يافته و سرمايه گذاري نمايد.

مدیرعامل شرکت توسعه تجارت و صید صنعتی منطقه آزاد چابهار نیز اظهار داشت: اصلاح الگوی صید می‌تواند به افزایش درآمد و حفظ ذخایر کمک کند.

فرزین حقدل افزود:مجوز ساخت  سردخانه ١٠ هزارتني منفی ۶۰ درجه در چابهار داده شده و در دست ساخت توسط بخش خصوصی است.

وی ادامه داد: از سال گذشته با ایران ایر مذاکراتي جهت اختصاص خط ترانزيت هوايي ماهي انجام  شده است و مديرعامل ايران اير نيز اعلام آمادگي نموده و اين كار تقريبا در مراحل پاياني و انعقاد قرارداد مي باشد.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران