9:53 AM 1398/06/16 تعداد بازدید: 473

  کلنگ زنی عملیات اجرایی مجتمع پرورش ماهیان سردآبی درشهرستان ویژه مراغه

 به مناسبت هفته دولت از طرح 2000 تنی مجتمع پرورش ماهیان سردآبی زینق مراغه طی مراسمی باحضورمعاون سیاسی،امنیتی واجتماعی استاندار، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد کشاورزی استان، معاون بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان، فرماندار شهرستان ویژه مراغه، مدیر شیلات و امور آبزیان استان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان و کلیه مسئولین و ادارات ذیربط و مردم شریف این شهرستان کلنگ زنی شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، راستگو معاون سیاسی،امنیتی واجتماعی استانداردر این مراسم گفت: بهره گیری ازظرفیتهای بالای کشاورزی وتولیدی باحمایت دولت تدبیروامید میتواند بسترمساعد و مناسبی برای اشتغال آفرینی و توسعه اقتصادی استان به وجودآورد. 
وی افزود: مراغه به عنوان یکی ازقطب های کشاورزی وگردشگری ازظرفیت های منحصربه فردی برخورداربوده ازاین رو با برنامه ریزی مناسب دراین حوزه توسعه اقتصادی منطقه کلید می خورد.
جعفروند مدیر شیلات و آبزیان استان در مورد اهمیت طرح و علت انتخاب محل اجرای آن گفت: با اجرایی شدن این طرح دستاورد خوبی هم در بخش کشاورزی و هم در بخش صنعت گردشگری را شاهد خواهیم بود چرا که علیرغم اینکه توسعه کشاورزی به دلیل واقع شدن در حوزه دریاچه ارومیه ممنوع می باشد با استحصال آب از زهکش ها وضعیت موجود کشت در منطقه با اجرای این طرح بهبود می یابد. در ضمن با توجه به گستردگی و حجم طرح زنجیره تولید از تولید بچه ماهی و خوراک آبزیان تا فراوری و بازار در کنار طرح دیده خواهد شد که این امر باعث ایجاد رونق تولید و اشتغال پایدار می شود و نهایتا با ایجاد مراکز عرضه زنده ماهی و توسعه رستوران های پخت انواع غذاهای تهیه شده از ماهی رونق صنعت گردشگری نیز اتفاق می افتد. با بپایان رسیدن مطالعات در سال 93 در ۵۰۰ هکتار از اراضی روستاهای منطقه بامحوریت روستای زینق این منطقه با داشتن منابع آبی بادبی ۱۰۰ لیتردرثانیه و به دلایل کارشناسی ، مستعد برای سرمایه گذاری و توسعه فعالیت های شیلاتی تشخیص داده شد. در ضمن به دلیل موقیت ارتباطی مانند جاده های ارتباطی به کلیه مناطق کشور و وجود خط راه آهن سراسری و فرودگاه مشکل تبادلات تجاری و بازار در این شهرستان وجود ندارد و نزدیکی به منطقه کردستان عراق امکان صادرات را نیز فراهم کرده است. بنابر این سرمایه گذاری برای تولید 2000 تن ماهی قزل آلا در این منطقه آینده روشنی را نوید می دهد.
ایشان در ادامه افزود: خوشبختانه کلیه مسئولین برای حل مسائل مربوطه و توسعه آبزی پروری در استان و شهرستان مصمم و هماهنگ هستند و با اعطای مجوز برای برداشت آب مزارع پرورش ماهی در منطقه زینق بصورت آب زیر قشری و زهکش های منطقه زینق مراغه واقع در حاشیه رودخانه پایاب سد و صوفی چای موافقت شده است.
حمیدشکری فرماندار شهرستان ویژه مراغه گفت : ضمن تقدیر از مساعدت های سازمان ها و ادارات کل در تسریع اعطای مجوزهای مرتبط با طرح افزود، مراغه باداشتن ظرفیت مناسب درزمینه کشاورزی وشیلات،مناسب برای سرمایه گذاری بخش خصوصی است و به طور جد فرمانداری و مسئولین شهرستان برای به ثمر رسیدن طرح تلاش خواهدکرد.
اسماعیل کریمی اصل مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نیز گفت: این منطقه بعنوان مستعدترین اراضی برای ایجادمجتمع شیلاتی است و قابلیت تولید سالانه ۲ هزارتن آبزی و ماهی را داشته و برای اجرای آن حدود ۱۱۰ میلیاردتومان اعتباروتسهیلات هزینه خواهدشد.
مدیر شیلات در انتها گفت: منطقه زینق مراغه قابلیت تبدیل شدن به قطب تولید ماهی قزل آلا را نه تنها در استان بلکه در شمالغرب کشور را دارد، بدین منظور شرایطی را فراهم خواهیم ساخت تا سرمایه گذاران به راحتی وارد عرصه فعالیت و تولید شوند. تصمیم گرفته شده به منظور تسهیل در فرایند سرمایه گذاری ، مجوزها بصورت یکجا صادر شده و اولویت سرمایه گذاری با کسانی خواهد بود که توانایی لازم را جهت اجرای طرح داشته باشند، در ضمن سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی بومی و کسانی که زمین و آب دارند در اولویت مورد توجه قرار خواهند گرفت. طرح اولیه با 1000 تن شروع و در مرحله بعد به 2000 تن افزایش خواهد یافت.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران